Pages

Categories

Szukaj

Uwaga na oszustów

Uwaga na oszustów

by
22 grudnia 2015
Najnowsze informacje, Policja Informuje
No Comment

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W związku z tym nasiliły się przypadki oszustw dokonywanych na osobach starszych. Sprawcy wykorzystują nieuwagę i nieznajomość osób starszych, podszywając się pod ich krewnych oraz policjantów.

Metoda na wnuczka polega na wykonywaniu telefonów do osób starszych, podawaniu się za ich wnuczka, bądź wnuczkę z prośbą o udzielenie im wsparcia finansowego na zakup pojazdu, mieszkania, opłacenia zabiegu w szpitalu itp. Najczęściej przekonują osoby do których dzwonią, że są faktycznie ich rodziną. Proszą o przekazanie dużych sum pieniężnych, czasami oszczędności całego życia – ich znajomemu – który to pojawi się by pieniądze przekazać potrzebującemu.

Każdorazowo przy takim zdarzeniu – ważnym jest skontaktowanie się z faktyczną rodziną i potwierdzenie, czy do takiego zdarzenia doszło. Wystrzegajmy się przekazywania pieniędzy osobom nieznajomym. Pamiętajmy o tym, że wnuk/wnuczka, jeśli faktycznie potrzebują pomocy – to osobiście się po nią zgłoszą. Jeśli mamy obawy co do tego, czy faktycznie takie zdarzenie ma miejsce – nie bójmy się poinformować o takim fakcie Policji (tel. całodobowy 14 628 21 22). Dzięki Państwa pomocy wielokrotnie udawało się zatrzymać takie osoby, które żerując na niewiedzy osób starszych dokonywały na nich przestępstw.

Jednocześnie przestrzegamy przed nową metodą oszustwa jaką jest podawanie się za POLICJANTA.

Osoby wykorzystują fakt, iż większość z nas nie zna procedur postępowania policjantów na miejscu zdarzenia. Często nie wiemy, że mamy prawo żądać od policjanta nieumundurowanego ( będącego w ubraniu cywilnym) okazania legitymacji służbowej w sposób umożliwiający odczytanie jego imienia i nazwiska. Ponadto zawsze możemy ustalić u dyżurnego czy policjanci faktycznie wykonują czynności w stosunku do naszej osoby (tel. 14 628 21 22). Umundurowany policjant ma obowiązek na żądanie osoby, co do której wykonuje czynności – okazać również legitymację.

Metoda na Policjanta – to najczęściej wcześniejsza rozmowa z poszkodowanym w celu ustalenia czy posiada on środki pieniężne w domu, lub czy może je pobrać z banku. Drodzy Państwo- my prawdziwi policjanci nigdy o takie rzeczy nie pytamy przez telefon. Ponadto pamiętajcie, że Policja nie zabiera z domu pieniędzy by je sprawdzić. Jeśli zachodzi taka konieczność, jak sprawdzenie pieniędzy – zawsze pozostawiają pokwitowanie. Bardzo ważną rzeczą jest, by otrzymując telefonicznie pytanie o depozyty bankowe, lub możliwość sprawdzenia gotówki w domu – zorientować się w najbliższej jednostce Policji – czy taka czynność jest faktycznie prowadzona. Pamiętajmy o podaniu własnego adresu i czasu kiedy dana osoba się z nami umówiła. Pozwoli to na ustalenie ewentualnego sprawcy. 

W okresie świątecznym dochodzi także do większej niż zazwyczaj ilości włamań do domów. Sprawcy wykorzystując naszą nieobecność włamują się do domów. Prosimy Państwa o szczególną ostrożność w tym czasie. Każdy samochód, który pojawia się w ciemnych uliczkach, stojący dłużej niż zwykle w miejscach nieuczęszczanych, osoby obce kręcące się w rejonie posesji sąsiadów – w czasie ich nieobecności – to prawdopodobnie ewentualni sprawcy. Zapamiętajmy numery rejestracyjne pojazdów, a jeśli ich obecność nie daje nam spokoju poinformujmy o tym Policję – 14 628 21 22.

Zadbajmy by ten czas świąt był dla nas wszystkich szczęśliwym.

                                                                                           Policjanci Posterunku w Skrzyszowie