Pages

Categories

SzukajXXIV Dożynki Gminne w Łękawicy za nami !

XXIV Dożynki Gminne w Łękawicy za nami !

by
21 sierpnia 2019
Kultura, Najnowsze informacje
No Comment

Tegoroczne XXIV Dożynki Gminy Skrzyszów miały miejsce w sołectwie Łękawica. Rozpoczęły się w sobotę 17 sierpnia rozgrywkami w piłkę nożną z okazji 10 – lecia KS Łękawica. Po zmaganiach piłkarzy, dla dzieci przygotowano gry i zabawy pod okiem profesjonalnych animatorek, a wieczorem odbyła się zabawa taneczna.
Drugi dzień dożynek – niedziela 19 sierpnia, rozpoczął się uroczystą mszą św. w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Łękawicy, którą koncelebrowali wspólnie proboszczowie parafii z terenu gminy a przewodniczył ksiądz prof. dr hab. Józef Kloch.
Starostami dożynek byli: Cecylia Starostka oraz Adam Budzik. Po mszy świętej rozpoczęła się oficjalna część dożynek, powitanie gości, przemówienie wójta Marcina Kiwiora oraz przybyłych gości: posłanki Urszuli Augustyn i posłanki Anny Czech, członkini zarządu województwa małopolskiego Anny Pieczarki, radnego województwa małopolskiego Wojciecha Skrucha oraz radnych powiatowych: Magdaleny Kopczyńskiej i Józefa Gądka. Gospodarz gminy Skrzyszów w swej mowie wspomniał o „pokusach poszukiwania łatwiejszych zajęć, czy innych sposobach na lżejsze życie”, z jakimi muszą zmierzyć się polscy rolnicy. Zarazem podziękował im za pracę włożoną w uprawę roli, „w którą wpisane jest stałe zmaganie z przeciwnościami losu, z kaprysami natury, które w ułamku sekundy potrafią zniweczyć wielomiesięczny trud”.
Po zakończonych przemówieniach sołectwa pochwaliły się pięknymi, ale tradycyjnie wykonanymi wieńcami dożynkowymi. Do ich stworzenia użyto kłosów zbóż, owoców, warzyw i kolorowych wstążek. Każdy z wieńców został ośpiewany i z dumą zaprezentowany szerszej publiczności, która nie mogła nadziwić się precyzji wykonania.
W trakcie tegorocznego święta plonów odbyły się dwa konkursy. W pierwszym, pn. „Regionalne Mistrzostwa w Mlekobraniu”, zwyciężyła mieszkanka Łękawicy, natomiast mieszkaniec Ładnej najlepiej zaprezentował się w konkurencji „Przetaczanie Bali”.
Po części oficjalnej nastąpiła część rozrywkowa: wystąpiła młoda kapela Szynwałdzianie, kabaret „Strażak z Kopydłowa” i przyjaciele, koncert Kapeli Górole oraz, na zakończenie, zabawa taneczna.
Dla zebranych przygotowane zostało mnóstwo atrakcji, m.in: wesołe miasteczko, dmuchane zamki, gry i zabawy dla dzieci, gastronomia oraz grill.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wspaniałej uroczystości, pełnej tradycji i dobrej zabawy. Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom Łękawicy, którzy włożyli mnóstwo pracy, aby XXIV Dożynki Gminy Skrzyszów mogły przetrwać w pamięci długie lata.