Pages

Categories

Szukaj„Kąpiele Leśne” w Jamnej

„Kąpiele Leśne” w Jamnej

by
16 października 2019
Najnowsze informacje
No Comment

Stowarzyszenie Jamna dla pokoleń wraz z Bacówką w Jamnej zapraszają na „Kąpiele Leśne”. „Leśne Kąpiele” to praktyka usprawnienia naszego ciała i umysłu dzięki świeżemu powietrzu, fitoncydom i aktywności fizycznej, dzięki czemu można obniżyć ciśnienie krwi, poziom kortyzolu oraz poprawić koncentrację i pamięć. Ponadto substancje uwalniane przez drzewa i rośliny wzmacniają nasz układ odpornościowy. Fitoncydy wydzielane przez kwiaty, liście i korę, jonizując powietrze wspomagają nasze samopoczucie i wydolność umysłową, natomiast te, które zawarte są w warzywach i ziołach wpływają na nasze zdrowie, np. dookoła czosnku niedźwiedziego rozpościera się fitoncydowa aura i jego smakowity zapach. Ogródek ziołowy w Jamnej, krzewy liściaste tj. jarzębina i czeremcha, a przede wszystkim drzewa iglaste: sosny, świerki i jodły produkują dla nas fitoncydy, dlatego rośliny i drzewa mogą nas uzdrowić! Ścieżka edukacyjno – przyrodnicza „Leśne Kąpiele” w Jamnej propaguje lecznicze walory lasu.
Trasa trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od tempa marszu uczestnika, postojów oraz ćwiczeń i rozciąga się w odległości ok. 700 m od Bacówki w Jamnej. Przystosowana jest zarówno dla dzieci jak i osób starszych i zaplanowana w taki sposób, aby w skupieniu, ciszy i komforcie poczuć uzdrawiającą moc przyrody. Założenia „Leśnych Kąpieli” to pięć kroków, które za pomocą zmysłów budują siły witalne i wpływają na zdrowie oraz samopoczucie uczestników. W czasie spaceru należy pozwolić własnemu ciału stać się przewodnikiem, wsłuchać się w dźwięki natury, podziwiać piękne widoki, delektować się zapachem kwiatów i kojącym dotykiem drzew.
W Japonii „Leśne kąpiele” zostały włączone do krajowego programu zdrowia.
Projekt „Leśne Kąpiele” zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu z turystyki „Małopolska Gościnna”. Więcej informacji na stronach: www.jamnadlapokolen.pl i FB/jamnadlapokolen.