Pages

Categories

SzukajWyskubek w Szynwałdzie

Wyskubek w Szynwałdzie

by
4 grudnia 2019
Najnowsze informacje
No Comment

W ostatni dzień listopada, członkowie kół i stowarzyszeń działających na terenie gminy Skrzyszów, zjechali się do Szynwałdu. Celem spotkania była integracja oraz wspólnie spędzony czas na darciu pierza.
Projekt „Wyskubek w Szynwałdzie – są ludzie, którzy chcą pamiętać” zrealizowany został przez Stowarzyszenie Mój Szynwałd wraz z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie, podczas którego zaproszeni goście wysłuchali wykładu i oglądnęli prezentację o piórach i gęsiach. Następnie, w rytm muzyki wiejskiej, rozpoczęło się wielkie darcie. W trakcie pracy uczestnicy dzielili się wspomnieniami. Kobiety pamiętające wyskubek, organizowany przez gospodynie mające córki na wydaniu, opowiadały historie o wróblach i gołębiach, które kawalerowie puszczali nad piórami. Mężczyźni wspominali, jak w czasie skubania grali w karty i o tańcach, trwających do białego rana.
Z podartego pierza i puchu powstały pamiątkowe poduszki. Dla uczestników przewidziany został ciepły poczęstunek oraz napoje.


Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.