Pages

Categories

SzukajDotacja dla gminy Skrzyszów w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski 2021”

Dotacja dla gminy Skrzyszów w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski 2021”

by
30 kwietnia 2021
Najnowsze informacje
No Comment

Gmina Skrzyszów otrzymała dotację z budżetu województwa małopolskiego, w ramach konkursu pn. „Kapliczki Małopolski 2021”, na realizację zadania pn. „Prace konserwatorskie i remontowe kapliczki kamiennej w kształcie groty z rzeźbą „Matka Boża z Lourdes” z pocz. XX w. w Szynwałdzie”. Wysokość dotacji wynosi 10 000 zł.
Kapliczka w formie groty z figurą NMP z Lourdes znajdująca się w Szynwałdzie, w pobliżu drogi powiatowej Tarnów – Ryglice powstała na przełomie XIX i XX w. Inicjatorem jej powstania był ówczesny proboszcz, ks. Prałat Aleksander Siemieński – niezwykle zasłużony dla parafii oraz regionu duszpasterz i społecznik. Jedną z pierwszych inicjatyw podjętych przez niego po przybyciu do Szynwałdu była walka z pijaństwem, będąca następstwem zabójstwa dokonanego w jednej z trzech działających karczm. Po kilku latach pracy nad powierzonym ludem udało się zlikwidować wszystkie karczmy, a na pamiątkę, w ich miejscach postawiono kapliczki. Niewątpliwie najciekawszą z nich jest właśnie kamienna grota. Jej powstanie było zapewne efektem podróży po Europie, w tym do Lourdes, które odbył ks. Siemieński. Grota została zbudowana z kamieni pochodzących z fundamentów karczmy oraz z pobliskiego, nieistniejącego już dziś kamieniołomu, z którego pozyskiwano kruszywo pod budowę drogi z Tarnowa do Ryglic.
Celem zadania jest zabezpieczenie przydrożnej kapliczki przed dewastacją oraz przywrócenie jej pierwotnego stanu, a także zatrzymanie niszczenia i poprawa stanu technicznego oraz estetycznego obiektu.

Zabytkowe kapliczki to ważny element krajobrazu kulturowego gminy, warto zabezpieczyć je przed zniszczeniem, gdyż są one lokalnymi pomnikami historii.