Pages

Categories

SzukajUWAGA NA OSZUSTÓW !!!

UWAGA NA OSZUSTÓW !!!

by
21 marca 2017
Najnowsze informacje, Policja Informuje
No Comment

Mieszkańcy Gminy Skrzyszów

             W ostatnim czasie nasiliły się przypadki oszustw dokonywanych na osobach starszych. Osoby podszywające się pod pracowników urzędów i organizacji usiłują wyłudzić pieniądze, najczęściej od osób starszych i samotnie mieszkających. Sprawcy proponują załatwienie różnego rodzaju spraw np. lepsze ubezpieczenie na życie, sprawdzenie instalacji, otrzymania zasiłku na wypadek pogrzebu itp.

            Inną coraz częściej stosowaną przez sprawców metodą jest działanie na tzw. „wnuczka”. Oszuści dzwonią do wybranych wcześniej osób samotnie mieszkających – podając się za ich rodzinę. Proszą o przekazanie kwot pieniężnych na zakup samochodu, lekarstw, konieczność dania łapówki policjantowi, prokuratorowi itp. Zdarza się, że po pewnym czasie pod ten sam numer dzwoni osoba podająca się za policjanta, tłumacząc osobie starszej że wcześniejszy telefon był wykonywany przez oszusta i Policja jest na jego tropie. Fałszywy policjant prosi o przekazanie mu pieniędzy co ma ułatwić zatrzymanie sprawcy. W efekcie osoba starsza oddaje niejednokrotnie oszczędności życia osobom, które nie mają nic wspólnego z Policją ani też nie są członkami rodziny. W ostatnim okresie czasu odnotowaliśmy na naszym terenie przypadki gdzie osoby zostały w ten sposób oszukane nawet na ponad 100 000 zł.

            Do zdarzeń tych dochodzi najczęściej tam gdzie osoba starsza mieszka samotnie. Sprawcy przez kilka dni obserwują jej dom i sprawdzają kiedy i jak można do niej podejść, by nie wzbudzić podejrzeń.

            Informujemy że Policja nigdy nie żąda przekazywania kwot pieniężnych na zabezpieczenie swoich działań. Tak więc słysząc takie żądania – możemy mieć pewność że mamy do czynienia z oszustem.

            Dlatego też prosimy o zwracanie uwagi na to czy wokół naszych domów oraz domów naszych sąsiadów nie przebywają nieznane osoby zachowujące się podejrzanie. Prosimy o zachowanie dużej czujności w kontaktach z nieznanymi osobami podającymi się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji. Zawsze możemy zażądać okazania legitymacji lub dokumentu upoważniającego do wizyty w naszym domu. Jeżeli mamy wątpliwości, dobrym rozwiązaniem, które skutecznie odstrasza oszustów, jest wykonanie telefonu i skonsultowanie naszych podejrzeń z kimś z sąsiadów lub rodziny. 

            Zawsze można też zadzwonić na numer alarmowy 997 i poinformować o wątpliwościach Policję. Będziemy wdzięczni za podanie nam numeru rejestracyjnego pojazdu, którym przyjechała osoba podejrzana.

            Mając na uwadze bezpieczeństwo osób starszych, jak też i wszystkich mieszkańców Gminy Skrzyszów prosimy o przekazywanie tej informacji osobom starszym, mieszkającym samotnie z dala od innych, które są najczęściej w różny sposób typowane przez oszustów.

KOMISARIAT POLICJI TARNÓW – CENTRUM

POSTERUNEK POLICJI W SKRZYSZOWIE

33-156 Skrzyszów 335 A, tel. 014 – 628-2310,

fax. 014 – 628-2311,  www.tarnow.policja.gov.pl