Przejdź do stopki

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

Treść

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała dowództwo nad polskim wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia, w Compiègne, we Francji, podpisany został także rozejm, dzięki czemu Wielka Wojna, po czterech latach, dobiegła końca.

W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mieszkańcy i sympatycy gminy Skrzyszów spotkali się w Skrzyszowie, aby móc wspólnie świętować. Tym razem uroczystości rozpoczęły się od występu Chóru Kameralnego „Andante”, obchodzącego dwudziestolecie działalności.  Zespół śpiewaczek przybył z miasta Abony na Węgrzech (gmina partnerska), aby zaprezentować swój repertuar. Koncert oraz Msza św. w intencji mieszkańców odbyły się w kościele pw. św. Stanisława BM w Skrzyszowie. Przed Pomnikiem poległych za Ojczyznę odśpiewany został hymn państwowy, złożono wiązanki oraz oddano cześć poległym. Uczestnicy wzięli udział w Lekcji Pieśni Patriotycznych, poprowadzonej przez Kapelę Szynwałdzianie. Na zakończenie zaprezentowała się węgierska orkiestra dęta „Quintett”, która zagrała m.in. polską pieśń „Hej, sokoły”. Dla wszystkich obecnych przygotowany został poczęstunek żołnierską grochówką.

Serdeczne podziękowania za organizację wydarzenia należą się: parafii w Skrzyszowie, dyrekcji, pracownikom oraz uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie, druhnom i druhom OSP, pracownikom gospodarczym, Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek, sołectwu Skrzyszów, delegacji z miasta Abony oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia niniejszej uroczystości.

Narodowe Święto Niepodległości 2022

Pliki

SKMBT_C224e22112110330.pdf 1030.12 KB