Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Skrzyszów
data:
wyświetlenia: 84
Treść
Gmina Skrzyszów otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Skrzyszów” w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”.
Całkowity koszt Projektu: 588 139,20 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 499 918,32 zł
Celem Projektu jest realizacja założeń Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego poprzez realizację następujących zadań:
- Zatrudnienie ekodoradców w gminie, który będzie prowadził działania doradcze i informacyjno-edukacyjne w zakresie OZE, efektywności energetycznej, źródeł ogrzewania, dostępnych programów dofinansowania, uchwały antysmogowej.
- Adaptacja, wyposażenie stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców,
w ramach tego zadania zakupione zostanie podstawowe umeblowanie oraz sprzęt komputerowy niezbędny do pracy w punkcie. - Prowadzenie lokalnych akcji informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu, powietrza, uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej. Zorganizowane wydarzenia poświęcone będą tematyce ochrony powietrza, klimatu w gminie, programom wsparcia dostępnych na likwidację niskiej emisji, wykorzystaniu OZE. Itp.
- Wykonanie analizy problemu ubóstwa energetycznego w gminie wraz
z zapewnieniem wsparcia doradczego i edukacyjnego w zakresie oszczędności energii i wody dla gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym.
Projekt jest ukierunkowany na korzyści dla mieszkańców Gminy Skrzyszów i regionu, którzy skorzystają z usług Ekodoradców.
Odbiorcami Projektu będą również lokalne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, urzędy i Centrum Kultury i Biblioteki. Ekodoradcy będą prowadzić działania edukacyjne i informacyjne w tych miejscach, aby zwiększyć świadomość ekologiczną wśród pracowników i gości tych instytucji.
Cel główny Projektu:
Głównym celem Projektu jest wsparcie gminy w wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu.
Cele szczegółowe Projektu:
- Podniesienie świadomości mieszkańców regionu w zakresie zagrożeń zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ale również korzyściami wynikającymi z wykorzystania czystych źródeł energii
i poprawy efektywności energetycznej. - Ograniczenie negatywnego wpływu na zmiany klimatu poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej.
Rezultaty Projektu:
- Miejsca pracy utworzone we wspieranych jednostkach – 1,5 EPC
- Liczba uczestników spotkań informacyjno-edukacyjnych – 540 osób
- Zasięg działań/ kampanii edukacyjno-informacyjnych – 5000 osób
Punkt obsługi Ekodoradców działa w Urzędzie Gminy w pokoju numer 9.
Tel. 14 688 70 20