Przejdź do stopki

Partnerstwa

    wyświetleń: 106

Treść

Partnerska gmina na Węgrzech

We wtorek 25 lutego 2020 roku gościliśmy w naszej gminie przedstawicieli partnerskiej gminy węgierskiej Abony. Burmistrz Abony Petӧ Zsolt oraz Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior podpisali umowę o współpracy, która będzie dotyczyła różnych sfer życia publicznego. Partnerstwo będzie rozwijało się w obszarach wymiany informacji i doświadczeń w zakresie działalności samorządowej, kulturalnej i edukacyjnej. Obie strony mają nadzieję na wymianę doświadczeń i wizyty partnerskie między różnymi grupami społecznymi. Zachęcać będą do wzajemnych kontaktów między przedsiębiorcami i promować produkty lokalne.
Abony to 15-sto tysięczne miasto leżące w sercu Węgier, między miastami Szolnok i Cegled, ok. 1 godz. drogi do Budapesztu. Jest to miasto o wielu zabytkach i bogatej ofercie kulturowej. Posiadają m.in. szkołę muzyczną, ale mają również dobre drużyny sportowe.
Podczas pierwszej krótkiej wizyty Węgrów w Skrzyszowie oprócz podpisania umowy o współpracy goście z zaciekawieniem zobaczyli zbiornik wodny, kościół parafialny w Skrzyszowie, szkołę w Skrzyszowie oraz bibliotekę w Szynwałdzie. Podczas spotkania z KKK „Gracja” padły konkretne propozycje dotyczące wymiany między mieszkańcami. Obecnie trwają prace organizacyjne w celu doprecyzowania terminów i zakresów wymiany, która odbędzie się jeszcze w tym roku.

Narodowe Święto Niepodległości 2022 r. z udziałem przedstawicieli z partnerskiej gminy Abony na Wegrzech.