Przejdź do stopki

II Małopolski Dzień dla Klimatu

II Małopolski Dzień dla Klimatu

Treść

Coraz więcej mówi się o zmianie klimatu i skutkach z tym związanych. Często pojawiają się informacje m.in. o rzekach, które zalały ogromne obszary; tornadach niszczących domy, sieci energetyczne; suszy i pożarach. Jest coraz cieplej, zimą mało śniegu, deszcz pada rzadko, a jak już, to często gwałtownie i obficie. Potwierdzają to dane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który od ponad 100 lat zbiera dane i prognozuje pogodę w Polsce. Podsumowując rok 2022, IMGW-PIB pisze, że „należy zaliczyć go do lat bardzo ciepłych i suchych”, bo średnia temperatura powietrza była w nim „o 0,8°C wyższa od średniej rocznej wieloletniej” i dalej, że „występujący od szeregu lat silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski jest kontynuowany. Tylko od 1951 r. wzrost temperatury w skali roku szacowany jest na 2,09°C”.

Dane z pomiarów są jednoznaczne: klimat się zmienia, a przyczynia się do tego człowiek, emitując ogromne ilości gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla, metanu, pary wodnej, podtlenku azotu i innych. Zgodnie z informacjami z europejskiej bazy danych EDGAR 4-osobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym w Polsce powoduje emisję 30 ton CO2 rocznie! Skąd tak duża emisja? Ze spalania paliw kopalnych (węgiel, ropa, gaz), marnotrawstwa energii np. ogrzewania niedocieplonych budynków, użytkowania samochodów spalinowych oraz rolnictwa przemysłowego i masowej wycinki drzew.

Tymczasem drzewa są niezwykle istotnym elementem klimatycznej układanki. Po pierwsze, drzewa pochłaniają CO2 – który jest im niezbędny w procesie fotosyntezy, a produkują tlen, którym wszyscy oddychamy. Po drugie, drzewa wpływają na mikroklimat (np. zwiększają wilgotność powietrza, obniżając jego temperaturę), oczyszczają powietrze, wodę i glebę. Po trzecie, drzewa nie tylko dostarczają ludziom żywności, surowców i leków, ale są miejscem do życia dla wielu organizmów, zwiększając różnorodność biologiczną, a zwierzęta żyjące w zadrzewieniach uczestniczą w zapylaniu i rozsiewaniu roślin.

Powiat tarnowski wraz z gminą Skrzyszów organizuje II Małopolski Dzień dla Klimatu pod hasłem „Sadźmy drzewa dla klimatu!”. Wydarzenie odbędzie się 21 kwietnia br. przed Szkołą Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie. Najpierw zasadzone zostaną drzewa na terenie przedszkola w Łękawicy, a następnie ok. godziny 11 zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu przed skrzyszowską szkołę, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o zmianach klimatu i sposobach przeciwdziałania im oraz otrzymać sadzonki drzew. Szczegóły akcji na: „EkoTarnowskie dla klimatu”.

Niniejsze wydarzenie jest jednym z działań w ramach Projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”, który jest dofinansowany ze środków unijnych Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.