Przejdź do stopki

XXVII Dożynki Gminne

XXVII Dożynki Gminne

Treść

W dniach 19-20 sierpnia 2023 r., w sołectwie Pogórska Wola odbyły się XXVII Dożynki Gminne. W sobotę miały miejsce animacje dla dzieci oraz warsztaty i pokaz wypieku Śpiewanego chleba w ramach Skrzyszowskiego Festiwalu Chleba i Pizzy. Poprowadził je mistrz piekarski Artur Ziemacki wraz z Romanem Kuzykiem i Jakubem Jagiełło. Wystąpili także akordeoniści Cebula & Kusion Duet. Na zakończenie dnia, mieszkańcy bawili się przy dźwiękach zespołu Granda Squad.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek na obiektach sportowych przy szkole podstawowej. Starostami tegorocznych dożynek byli Monika Duda i Bartłomiej Chwistek. Na scenie obrzęd wieńca dożynkowego zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów”, następnie wystąpili uczniowie wraz z chórem szkolnym Moderato z Pogórskiej Woli. Konkurs dożynkowy poprowadził Krzysztof Ryndak z Siedliszowic (laureat konkursu na gadkę). Odbył się również pokaz pizzaiolo Marcina Kozickiego, prowadzącego szkolenia gastronomiczne i warsztaty kulinarne. Gwiazdą wieczoru był zespół Weź Nie Pytaj, a do zabawy tanecznej zaprosił ponownie zespół Granda Squad.

Koła i stowarzyszenia działające na terenie gminy, zaprezentowały swoje stoiska, gdzie każdy mógł skosztować przygotowanych specjalnie na tę okazję wyrobów, m.in. ciast, pierogów, kanapek ze smalcem, miodów czy lemoniady. Dożynkom towarzyszył Skrzyszowski Festiwal Chleba i Pizzy – inicjatywa realizowana w ramach jednego z projektów KKK Gracja. W tym roku po raz pierwszy Członkinie klubu wypiekały pizzę, którą następnie zebrani goście mogli degustować. W poprzednich latach były to proziaki i chleb.  Ponadto wójt gminy Marcin Kiwior wraz z radnym gminy  Andrzejem Wzorkiem i sołtysem Pogórskiej Woli Dawidem Stolarzem, częstowali mieszkańców darmowym bigosem.

Zainteresowaniem cieszyło się stoisko Koła Łowieckiego „Dzik” z Tarnowa, gdzie można było zasmakować wyrobów z dziczyzny oraz pieczonego dzika. Dla wielu była to  pierwsza okazja na tego typu poczęstunek.

Dodatkową atrakcją była prezentacja zabytkowych pojazdów i nowoczesnych maszyn rolniczych, co pozwoliło sympatykom zapoznać się z tajnikami dawnej i obecnej technologii.

Dla dzieci przygotowane zostały dmuchane zamki oraz animacje pod kierunkiem animatorów z firmy ELFIMA, m.in. stanowisko z malowaniem twarzy,  zabawy ruchowe z chustą i tunelem, szukanie skarbu, zawody sportowe, konkurencje sprawnościowe, konkurs na największą bańkę mydlaną, modelowanie balonów i wiele innych.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy poświęcili swój czas i przyczynili się do powstania tej wspaniałej uroczystości, pełnej tradycji i dobrej zabawy.