Przejdź do stopki

„Uwaga na kleszcze!”

„Uwaga na kleszcze!”

Treść

Coraz szybciej budząca się do życia przyroda zachęca nas do spacerów i bliższego kontaktu z naturą. Wielkimi krokami zbliża się także okres intensywnych prac polowych. Jednym z coraz powszechniejszych zagrożeń z jakimi możemy spotkać się już w czasie pierwszych cieplejszych dni może być spotkanie z kleszczem. Pajęczaki te spotkać można w lasach, na łąkach, pastwiskach czy parkach, a ich największą aktywność odnotowuje się między majem a listopadem. Charakter pracy w gospodarstwie rolnym znacznie zwiększa możliwość zarażenia się chorobami odkleszczowymi przez rolników.

Podczas pracy na terenach zielonych czy w lesie warto zadbać o szczelne okrycie ciała. Należy zwrócić uwagę, by nie siadać bezpośrednio na trawie, zwalonych pniach drzew itp. Warto poruszać się po wytyczonych ścieżkach i szlakach komunikacyjnych oraz uzbroić się w środki odstraszające kleszcze, a także dokładnie obejrzeć całe ciało po powrocie do domu. Jeżeli dojdzie do ukąszenia należy jak najszybciej kleszcza usunąć. Wkłutego w nas kleszcza nie wolno wykręcać czy smarować jakimkolwiek tłuszczem, a miejsce ugryzienia należy odkazić. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu lub inne choroby, po ugryzieniu przez pajęczaka trzeba udać się do lekarza. Jak najszybsza wizyta u lekarza jest bezwzględnie konieczna kiedy po ukąszeniu przez kleszcza pojawią się jakiekolwiek niepokojące nas objawy (np. charakterystyczny po ugryzieniu kleszcza rumień, opuchlizna czy objawy grypopodobne) lub kiedy podejrzewamy, że kleszcz nie został usunięty w całości.

Choroby odkleszczowe są obecnie najczęściej rejestrowanymi chorobami zawodowymi rolników, a osoby ubezpieczone w KRUS mogą starać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego rolniczą chorobą zawodową.

Pracownicy Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie jak i podległych mu Placówek Terenowych na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców wsi. Wykonywane przez nich zadania związane są ściśle z ogólnopolskimi kampaniami prewencyjnymi Kasy:

„Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz” – zwracającą uwagę na zagrożenia wypadkami
z udziałem zwierząt,
„Rola rolnika, by upadku unikał” – wskazującą na zagrożenia związane z upadkami,
„Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz” – odnoszącą się do zagrożeń związanych z wypadkami z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych,
„Rolniku, nie daj się kleszczom” – jej celem jest profilaktyka chorób odkleszczowych,
„Kości i stawy to też rolnika sprawy” – wskazującą na przyczyny urazów układu ruchu.