Łękawica - kościół
data:
wyświetlenia: 36
Treść
Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa (1906-1909)
Został wybudowany w latach 1906-1909, w miejscu poprzedniej świątyni, pochodzącej prawdopodobnie z XIV w. Do dzisiejszych czasów zachowały się jej dolne części, które zostały włączone do obecnej budowli.
Kościół został zaprojektowany przez Adolfa Juliusza Stapfa w stylu neogotyckim. Wybudowany jest z cegły i detali kamiennych. Jednonawowy, od strony południowej mieści się kaplica, a od zachodniej przedsionek i wieżyczka schodowa, na piętrze przedsionka chór muzyczny. Główne elementy wyposażenia: ołtarze boczne, ambona, konfesjonał, utrzymane w stylu neogotyckim, powstały ok. 1910 r.
Świątynia została konsekrowana w 1922 r. Pod koniec lat 30. XX w. zamontowano witraże, wykonane w Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński w Krakowie, które zaprojektowali Jan Śliwiński i Stefan Matejko. W 1956 r. Paweł Mitka wykonał polichromię figuralno-ornamentalną wnętrza. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Mikołaja z 1782 r. Kościół posiada organy piszczałkowe, jedenastogłosowe.
Na zewnętrznej ścianie prezbiterium, znajdują się dwie metalowe tablice, poświęcone mieszkańcom Łękawicy. Na jednej napis: „Pamięci zmarłych proboszczów parafii Łękawica oraz tutejszych rodaków kapłanów i zakonnic”, na drugiej „Pamięci parafian łękawickich, którzy w latach wojny 1939-1945 oddali swoje życie Bogu za Ojczyznę”, poniżej napisów wymienione nazwiska i daty.
Przed wejściem do świątyni znajduje się trójdzielna, arkadowa dzwonnica wybudowana w 1925 r., mieszcząca trzy dzwony. Jeden z dzwonów pochodzi z włoskiej odlewni w Udine, pozostałe z odlewni dzwonów Felczyńskich w Przemyślu. Obok ustawiony został krzyż jubileuszowy z emblematem Wielkiego Jubileuszu Odkupienia Roku 2000.
Kościół w Łękawicy znajduje się w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nr rejestracji A-262, data rejestracji 19 września 1985 r.
Źródła
- Kościoły Diecezji Tarnowskiej, Nasze dziedzictwo, t. 1, Bydgoszcz [2022].
- Laskowski Andrzej, Korpus witraży z lat 1800-1945 w kościołach rzymskokatolickich metropolii krakowskiej i przemyskiej, t. 4, diecezja tarnowska, cz. 2, Kraków 2017.
- Pomniki i Miejsca Pamięci Narodowej, Przewodnik, cz. I, Tarnów 2006.